Math Team Dominates at Final State Competition
Math Team Dominates at Final State Competition
Math Team Dominates at Final State Competition

The Math Team from American Heritage Schools, Broward Campus, continues its legacy of excellence in mathematics as the #1 Private School in Florida, clinching an impressive array of awards at the Florida Mu Alpha Theta State Convention. With 64 dedicated Patriots participating, our school reaffirmed its position as a powerhouse in math competitions for the 16th consecutive year. Out of the numerous accolades earned, our students secured 11 Team and School Awards, including repeating as the #1 Private school in Florida, along with an astounding 142 Individual trophies, including seven 1st place winners in different categories.

Math Team Dominates at Final State Competition

Our students' dedication and achievements are a testament to their hard work and the exceptional guidance provided by our coaching staff. Congratulations to all the students and coaches for their outstanding performance at the convention!

Math Team Dominates at Final State Competition
 
Team Awards - School
#1 Private School in Florida, 2nd Place overall − Sweepstakes
1st Place School − Interschool Test
1st Place School − Computer Programming Competition
2nd Place School − Digital Scrapbook
4th Place School − Poster Contest
 
Team Awards - Team
1st Place Team − Hustle
2nd Place Team − Relay
2nd Place Team − Theta Division
2nd Place Team − Alpha Division
2nd Place Team − Statistics Division
2nd Place Team − Mu Division
2nd Place Team − Relay
3rd Place Team − Gemini
 
Individual Awards:
Theta Individual
8th Place: Julia Diez - Grade 9
11th Place: Bennett Ortiz - Grade 9
16th Place: Sanvi Pandya - Grade 9
18th Place: Kayla Wang - Grade 9
20th Place: Anthony Rodriguez - Grade 9
22nd Place: Meng Lin - Grade 9
25th Place: Lauren Lee - Grade 9
 
Alpha Individual
2nd Place: Jacob Khohayting - Grade 9
6th Place: Aaron Alter - Grade 10
9th Place: Kaitlyn Lee - Grade 10
11th Place: Jonathan Wu - Grade 9
13th Place: Elizabeth Xiao - Grade 10
24th Place: Jason Tang - Grade 10
 
Statistics Individual
3rd Place: Jack Finneran - Grade 11
6th Place: Lila Cohen - Grade 11
10th Place: Apollo Lee - Grade 11
15th Place: Rajam Arunprakash - Grade 11
16th Place: Guilherme Salles - Grade 11
21st Place: Sebastian Estrada - Grade 11
 
Mu Individual
1st Place: Nicholas Darosa - Grade 12
4th Place: Darsh Patel - Grade 10
7th Place: Yusuf Sheikh - Grade 11
11th Place: William Li - Grade 12
16th Place: Junsouh Hong - Grade 11
 
Theta Ciphering
6th Place: Meng Lin - Grade 9
9th Place: Jonathan Schwartz - Grade 9
11th Place: Sanvi Pandya - Grade 9
14th Place: Julia Diez - Grade 9
16th Place: Maximus Callis - Grade 9
 
Alpha Ciphering
1st Place: Jacob Khohayting - Grade 9
5th Place: Aaron Alter - Grade 10
9th Place: Jason Tang - Grade 10
14th Place: Daniel Cai - Grade 10
15th Place: Kaitlyn Lee - Grade 10
19th Place: Gabriella Kucher - Grade 10
 
Statistics Ciphering
5th Place: Guilherme Salles - Grade 11
10th Place: Sihwan Chang - Grade 11
11th Place: Apollo Lee - Grade 11
12th Place: Lila Cohen - Grade 11
14th Place: Rajam Arunprakash - Grade 11
 
Mu Ciphering
2nd Place: Yusuf Sheikh - Grade 11
5th Place: Nicholas Darosa - Grade 12
7th Place: Sailalitha Kodukula - Grade 11
19th Place: Junsouh Hong - Grade 11
 
Theta Applications
3rd Place: Julia Diez - Grade 9
5th Place: Jonathan Schwartz - Grade 9
7th Place: Kayla Wang - Grade 9
8th Place: Shreyas Baghel - Grade 9
9th Place: Sanvi Pandya - Grade 9
11th Place: Alexandra Dougherty - Grade 9
 
Theta Functions
2nd Place: Bennett Ortiz - Grade 9
3rd Place: Krishang Thakkar - Grade 9
6th Place: Anthony Rodriguez - Grade 9
9th Place: Maximus Callis - Grade 9
11th Place: Anika Mishra - Grade 9
12th Place: Mandy Wu - Grade 9
 
Theta Quadrilaterals
7th Place: Meng Lin - Grade 9
9th Place: Lauren Lee - Grade 9
10th Place: Kyra Movva - Grade 9
11th Place: Liam Price - Grade 9
12th Place: Vid Yash - Grade 9
13th Place: Taehong Kim - Grade 9
 
Alpha Equations & Inequalities
4th Place: Elizabeth Xiao - Grade 10
12th Place: Julie Ye - Grade 10
19th Place: Jonathan Wu - Grade 9
 
Alpha Analytic Geometry
1st Place: Aaron Alter - Grade 10
8th Place: Kaitlyn Lee - Grade 10
12th Place: Henry Nathanson - Grade 10
 
Alpha Trigonometry
3rd Place: Jacob Khohayting - Grade 9
5th Place: Angelina Lin - Grade 10
6th Place: Daniel Cai - Grade 10
16th Place: Gabriella Kucher - Grade 10
 
Mu Applications
4th Place: Junsouh Hong - Grade 11
10th Place: Romir Mohan - Grade 12
14th Place: Sydney Lee - Grade 12
15th Place: Rithvik Marri - Grade 12
 
Mu Integration
2nd Place: Nicholas Darosa - Grade 12
3rd Place: Joseph Wang - Grade 12
7th Place: Darsh Patel - Grade 10
19th Place: Harshith Kakumani - Grade 12
 
Mu Sequences and Series
1st Place: Yusuf Sheikh - Grade 11
6th Place: William Li - Grade 12
8th Place: Timothy Kong - Grade 11
13th Place: Lucas Choi - Grade 12
 
Open Statistics Unplugged
5th Place: Rajam Arunprakash - Grade 11
15th Place: Jack Finneran - Grade 11
16th Place: Apollo Lee - Grade 11
18th Place: Samuil Petrov - Grade 11
20th Place: Sebastian Estrada - Grade 11
 
Theta Equations & Inequalities
2nd Place: Sanvi Pandya - Grade 9
3rd Place: Ellie Kong - Grade 9
6th Place: Kayla Wang - Grade 9
8th Place: Bennett Ortiz - Grade 9
20th Place: Ishaan Garg - Grade 9
 
Theta Logs & Exponents
4th Place: Anthony Rodriguez - Grade 9
6th Place: Anika Mishra - Grade 9
7th Place: Krishang Thakkar - Grade 9
8th Place: Jonathan Schwartz - Grade 9
15th Place: Maximus Callis - Grade 9
18th Place: Alexandra Dougherty - Grade 9
19th Place: Taehong Kim - Grade 9
20th Place: Lance Stus - Grade 9
 
Theta Geometry
5th Place: Lauren Lee - Grade 9
6th Place: Alexandra Greenberg - Grade 9
8th Place: Kyra Movva - Grade 9
9th Place: Julia Diez - Grade 9
10th Place: Meng Lin - Grade 9
18th Place: Liam Price - Grade 9
 
Alpha Applications
2nd Place: Aaron Alter - Grade 10
8th Place: Daniel Cai - Grade 10
12th Place: Andrey Vasilyev - Grade 9
17th Place: Henry Nathanson - Grade 10
 
Alpha Complex Numbers
1st Place: Elizabeth Xiao - Grade 10
2nd Place: Jacob Khohayting - Grade 9
11th Place: Jonathan Wu - Grade 9
 
Alpha Matrices & Vectors
3rd Place: Angelina Lin - Grade 10
6th Place: Kaitlyn Lee - Grade 10
14th Place: Jason Tang - Grade 10
19th Place: Alina Sukhovskaya - Grade 10
 
Mu Area & Volume
3rd Place: Junsouh Hong - Grade 11
5th Place: Romir Mohan - Grade 12
13th Place: Samuil Petrov - Grade 11
15th Place: Sailalitha Kodukula - Grade 11
18th Place: Joseph Wang
 
Mu Limits & Derivatives
1st Place: Darsh Patel − Grade 10 
9th Place: Sydney Lee − Grade 12
11th Place: Guilherme Salles − Grade 11 
13th Place: Rajam Arunprakash − Grade 11 
14th Place: Timothy Kong − Grade 11 
18th Place: Harshith Kakumani − Grade 12 
 
Mu BC Calculus
3rd Place: Yusuf Sheikh − Grade 11  
7th Place: Nicholas Darosa − Grade 12 
 
Open Probability
5th Place: Xuzhou Ren − Grade 11  
13th Place: Aaron Zhang − Grade 12 
20th Place: Rithvik Marri − Grade 12 
 
Open History of Math
1st Place: William Li − Grade 12  
3rd Place: Lila Cohen − Grade 11 
5th Place: Sihwan Chang − Grade 11 
15th Place: Lucas Choi − Grade 12 
 
Open Mental Math
2nd Place: Yusuf Sheikh − Grade 11  
5th Place: Darsh Patel − Grade 10 
 
Open Speed Math
4th Place: Xuzhou Ren − Grade 11  
9th Place: Aaron Alter − Grade 10